Gittiğimiz yol yol değil diyen “Black Mirror”

Lütfen bizi takip edin ve paylaşın:
8

 

Dizinin 3 sezonu ve her sezonda birbirinden bağımsız 3 bölümü var.

Tokat gibi çok sert bir dizi bu. Şu anda yaşadığımız toplumun, düzenin nereye gittiğini  gösteriyor bize o sert tokatla. Bilim kurgu desem değil, distopya desem değil… Toplumu, modern yaşamı ve insanı fena halde sarsan, çok sert yerden yere vuran, insanın farkındalığını son derece arttıran bir show bu.Teknolojinin yakın gelecekte sosyal yaşamı ve insanları nasıl etkileyebileceğini, değiştirebileceğini keskin ve acımasız bir şekilde anlatıyor. İzlerken gerilebiliyorsunuz ve  bunu sağlayan tamamen dizinin gerçekçi oluşu.

tumblr_o2jo3xzcn91qafgyeo2_1280

Dizinin ismi hayatlarımızı esir almış tv, bilgisayar ve akıllı telefon-aletlerin çalışmadıkları zaman siyah bir aynayı andırmasından geliyor.

black-mirror-1sezon-izle-312

Diziyi izlerken her hikayede kendimizden veya çevremizden bir şeyler görüyoruz. Günümüzde siyasilerin, sanatçıların ve diğer üst kademe şahsiyet ve kurumların kitleleri kontrol altında tutmak için teknolojik imkanları nasıl kullandıklarını, bizleri “Kara Ayna” karşısına oturtup beynimizi ne tür oyunlarla etki altında bıraktıklarını da çok net şekilde izliyoruz. Aynı şekilde kontrolü elinde tuttuklarını sanan bu kişilerin de nasıl sistemin oyuncağı haline geldiklerine şahit oluyoruz.

Kısacası, teknoloji iyi de olsa kötü de olsa sağlığımızı etkilediği kadar sosyal hayatımızı da etkiliyor. Dünya bazında yılda milyonlarca çift sosyal medya hesapları yüzünden boşanıyor, milyonlarca insan cinayete kurban gidiyor ve biz de sadece izliyor, üzülüyor ve unutuyoruz.

7979679_orig

Dizinin tüm bölümleri için söylenebilecek bir şey varsa o da şu; teknoloji böyle olacaksa hiç olmasın. Varsın hayatlarımız kolaylaşmasın, varsın bilgiye ve insanlara bu kadar rahat ulaşamayalım. İnsan olduğumuzu hatırlayalım sadece!

 

black-mirror-5

Teknolojinin ‘dark side’ı Black Mirror’un her bölümü, kendi başına, birer akademik tez konusu olur. Muhakkak izleyin ama muhakkak! Çevrenize de izlettirin bu diziyi.

 

Diziyi bu linkten izleyebilirsiniz; http://www.hdfilminadresi.com/yabanci-dizi/black-mirror/

 

Lütfen bizi takip edin ve paylaşın:
8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *