Dark

Lütfen bizi takip edin ve paylaşın:
8

Netflix‘in ilk Alman yapımı dizisi olan Dark, 1 Aralık’ta 10 bölümlük ilk sezonuyla ekranlara geldi.

Henüz gösterime girmemişken fragmanından da etkilenilerek “Alman yapımı Stranger Things” benzetilmeleri yapılmıştı. İki dizi arasında benzerlikler olsa da soğuk Avrupalı atmosferi, zeka kokan kurgusu, derinlemesine işlenmiş karakterleriyle “Dark” çok daha farklı bir tat bırakıyor.

Almanya’nın Winden adlı küçük bir kasabasında bir takım olaylar yaşanıyor. Stranger Things benzerliğini ilk gördüğümüz nokta da tam olarak bu. Bu mütevazı kasaba, benzer şekilde vurguladıkları üzere, suç oranının çok düşük olduğu bir yer. Yine benzer şekilde, ilk kez tuhaf olaylar vuku bulduğunda, kasabanın sakinleri ve polisler herhangi bir suçun üzerinde durmuyor. Çünkü Winden’de böyle şeyler olmaz (!).

Hikaye, Erik adındaki bir lise öğrencisinin kaybolmasıyla başlıyor. Erik’in bir anda ortadan kaybolması tüm kasaba halkına 33 yıl önce yaşanan olayları hatırlatsa da kimse bu konu üzerinde durmak istemiyor, ta ki Mikkel Nielsen da gizemli bir şekilde ortadan kaybolana dek.

 

Mikkel Nielsen, gözlerini açtığı zaman kendisini 1986 senesinin Winden’ında buluyor. Güvendiği bir hemşireye gelecekten geldiğini anlatmaya çalışsa da elinden bir şey gelmiyor ve 1986’daki hayatına devam ediyor. Bu sırada 2019 yılında ise başta Ulrich Nielsen ve Jonas Kahnwald olmak üzere tüm kasaba Mikkel’in kayboluşuna dair bir  ipucu arıyor.  Jonas’ın zamanda yolculuk olayını araştırmaya ve Mikkel’i bulmaya çalışması da babasının bıraktığı mektubu okuduktan sonra gerçekleşiyor. Mektup ve kasabaya gelen bir yabancı ile dizinin temposu her geçen dakika artıyor ve olayların içine hapsoluyoruz. Aklımızı kurcalayan bir soruya cevap bulmuşken Dark, bir sonraki sorusunu çoktan hazırlamış oluyor.

 

 

Dizide bilim kurgu severlerin favori konularından birisi, zamanda yolculuk ele alınıyor. Kasabanın tarihi boyunca kaybolan çocuklar, bulunan garip cesetler, toplu şekilde ölen hayvanlar, ikide bir yanıp sönen lambalar bize bu kasabada bir şeylerin ters gittiğinin ipucunu veriyor. Dört aileyi merkezine alan yapımda öncelikle çok fazla karakter olduğunu belirteyim. Bu karakterlerin geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki hikayeleriyle, Winden isimli kasabada neler döndüğünü yavaş yavaş çözmeye başlıyoruz.

Her küçük kasabada olduğu gibi yalanlar, sırlar ve ihanetler, karakterlerin birbirleriyle olan çarpık ilişkileri dizinin ana etmenlerinden birisi. Bölüm sonlarında merak duygunuzu daha da arttıracak dizilerden birisi “Dark” ve bunu kurgusal anlamda dikkatli bir şekilde yapıyor. Daha önce izlediğimiz bazı dizilerdeki gibi cevabını vermeyeceği sorularla baş başa bırakmıyor izleyiciyi. Bu açıdan oldukça karışık bir senaryoyu, mantık hatalarına yer vermeden, olay örgüsünü eli yüzü düzgün bir şekilde yaratan bir yapım.

 

 

Gizemli bir mağara, uzun ağaçlarla kaplı bir orman, cesur çocuklar, ekran başında bizi germeyi başaran müzikler, kasvetli bir hava… evet tüm klasikleşmiş gerilim-korku filmi unsurları Dark’da da fazlasıyla var. Ancak atmosferin içine öylesine başarıyla yerleştirilmiş ve oyuncuların yalın performansları o kadar uyumlu ki,  dizi kendini gerilim klişelerinden sıyırarak, sahnenin bir üst basamağına çıkıyor.

 

 

Çekimleri Berlin’de gerçekleşen Dark, karanlık ve gizemli havasıyla bizleri adeta kendi içine bir mıknatıs gibi çekiyor, bizi 2019 ile 1986 arasında gizemli bir yolculuğa çıkarıyor. 33 yıllık bir döngü içinde hapsolan karakterlerin yaşadıkları psikolojik bunalımlara da şahit oluyoruz.

Zamanda yolculuk fikri ilginizi çekiyorsa 1953, 1986, 2019 ve muhtemelen 2052 yılları arasında seyahat etmek hoşunuza gidecek. Bu seyahatlere arka plan olarak karanlık, gizemli ve çarpık ilişkilerle kaplı küçük bir kasabayı da eklediğimizde tabiri caizse tadından yenmiyor. Dark, izleyicisini sonsuz büyüklükteki karanlık bir odaya bırakıp anahtarı da asla bulamayacağı bir yere saklıyor.  

Daha önce söylediğim gibi çok sayıdaki karakterin farklı zaman dilimlerindeki (2019, 1986, 1953)halleri ve birbirleriyle olan ilişkileri tam bir örümcek ağı aslında. Zira diziyi izlerken elinize kağıt kalem almanız gerekebilir. Çok güçlü bir hafızanız yoksa, kim kimin nesi oluyor diye çok sefer soracaksınız ve aynı sahneyi birkaç kere izleyeceksiniz. Burada dikkat çekmek istediğim ayrıntılardan birisi, dizideki oyuncuların geçmişteki ve günümüzdeki hallerini canlandıran oyuncuların gerçekten dikkatlice seçilmeleri. Geçmişte kimin kim olduğunu oyuncuların tiplerine bakarak az çok anlayabiliyorsunuz.

Dark, hayatın bir labirent olduğunu söylüyor. Bazı insanlar tüm hayatlarını bir çıkış yolu arayarak geçiriyor fakat yalnızca tek bir yol var, o da daha derine götürüyor. Özellikle zaman yolculuğu temalı yapımları sevenler bu diziyi kaçırmamalı.

Diziyi bu http://dizipub.com/dizi/dark/ linkten izleyebilirsiniz.

İyi seyirler.

 

Lütfen bizi takip edin ve paylaşın:
8

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *